Середньовічний одяг – жіночий та чоловічий (+фото)

30 вересня 2013 р.

Ви коли-небудь думали про одяг Середньовіччя? Швидше за все, не дуже. Церква, інквізиція, лицарі, турніри – ось про що перш за все думається, коли мова йде про середні віки.

Як виглядали жінки і чоловіки у Середньовіччя?

Середньовічні уявлення про зовнішність – це не греко-римське милування тілом. Тепер тіло стає негідним зображення, милування тілесними красотами заборонене, і це не може не позначитися на середньовічній моді. Красу тіла земного на довгі століття ховають під дорогоцінними тканинами, акцент в одязі ставиться на багатому оздобленні костюма.

Примітно, що соціальна градація не сильно відбивалася на одязі на початку періоду середніх віків (відмінність була хіба що в застосовуваних матеріалах і прикрасах, тоді як форма крою особливо не відрізнялася). Пізніше ситуація кардинально змінюється – костюм починає суворо визначати приналежність людини до того чи іншого суспільного стану.

Середньовічний чоловічий і жіночий одяг

Шляхта в Середньовіччі одягається в яскраві кольори, тоді як проста людина задовольняється непоказними темними відтінками в одязі. З XIII століття  забороняється змінювати більше пари суконь на рік представницям нижчих станів, як і одягатися в шовк, золото та хутра.

Середньовічний одяг
Головні деталі середньовічного костюма – лляна сорочка, штани, щільні панчохи (бре, шосс), сорочка поверх одягу, плащ і м’яке взуття з кольорової шкіри, яке порівняно із взуттям давнини стала більш закритою. У холод носять теплий хутряний одяг – кожухи, рукавиці. Згодом рукавички стають предметом розкоші і мають мало спільного з їх селянськими пращурами (щільно сидять на руках, мають розширення до передпліччя, покриваючи рукави). Верхній одяг представлений ​​відкритим плащем на шнурівці і гарнашем. Починаючи з ХІІ століття феодали одягаються в довгу одежу (довшими стають навіть туфлі). Кутюр’є не сидять без діла, послуги майстерних кравців нарозхват.

Що стосується середньовічного одягу жінок, то в моду входить шовк і інші матеріали високого класу, активніше використовуються орнаменти та елементи декору в одязі, вишивка також у пошані. Гудзики входять до вжитку, починаючи з XII століття, і виготовляються з кістки, металу, шкіри. На новоявлені етичні ідеали впливає і інтерес до східних звичаїв (сукні з газу і мусліну , китайські хустки ).

Жіночий середньовічний одяг
Завдяки особливому крою, жіночий середньовічний одяг (картинки з фільмів згадайте!), з одного боку красиво окреслює фігуру (обтягуючі бліо), з іншого – вільно спадає і майорить. ХIIІ століття вносить свої корективи – одяг стає більш функціональним, шовк замінюється сукном, лінії надають одягу якусь ригідність. Жінки віддають перевагу мереживам, поступово відмовляючись від великої кількості декору та вишивки у своїх шатах.

Одяг середньовічних лицарів: лицарі – модники?

Лицарський турнір можна сміливо порівняти з показом мод. У наймодніший одяг убираються як лицарі, їх зброєносці, так і пересічні глядачі.
Тенденції середньовічної лицарської моди включають надягання поверх обладунку барвистої гербової накидки, нашоломну прикрасу (використовувалася виключно для декору). Шолом прикрашали тканим валиком (бурлет), який закривав задню частину шолома. Частина шоломів стала доповнюватися масками.

З появою лат чоловіче вбрання стає вужчим і щільніше прилягає до тіла.

Так звані котта і сюрко – найголовніші нововведення «темних віків». Котта з вузькими рукавами щільно сидить на грудях, а поверх неї надягають сюрко – плащ – нарамник без рукавів з бічними розрізами, прикрашений гербом власника. Геральдика бере свій початок з традиції наносити особисту емблему на щити, і згодом – на одяг.

Лицар

Саме в лицарську епоху стверджується так званий “гербовий ” костюм, що включає в себе всю екіпіровку турніру.

Модою століття можна сміливо назвати те саме лицарське поетично – ідеалізоване оспівування милої серцю дами. Антураж лицарського турніру і численна атрибутика цього дійства – яскраво виблискує спорядження, лицарські обладунки, герби на одязі, – дає прекрасне уявлення про моду тих років.

Служити своїй дамі серця для лицаря – значить носити одяг з кольорами її фамільного прапора. Виказувати прихильність до шанувальника – означає носити герб свого героя.

Розбурхані і збуджені лицарським двобоєм, і на знак любові, дами приносять в дар предмети свого туалету. Після закінчення турніру дами напіводягнені й босі – речі даруються одна за одною, прикраси, частини одягу – все йде в хід. Збережений на хустці аромат її тіла або волосся якнайкраще характеризує піднесено-ідеалізований тон стосунків.

Середньовічна мода і жіноча краса

Жіноча краса – поняття, як відомо, суб’єктивне й мінливе . Мода Середньовічної Європи диктувала такі тенденції: цінувалися дами високі, з вузькою талією, які могли похвалитися золотистими локонами до пояса, рум’яними щоками і пухкими губами.

Жіночий середньовічний одяг

У вбранні красуні тих років всіма способами підкреслюють принади фігури. Гриму на себе не шкодують. З XIII століття жінки починають носити вуаль і головні убори (очіпки , капелюшки з полями) , часом прикрашені коштовностями і перлами.

Недарма мода турбувала уми суспільства тих давніх часів. Недарма одяг – одна з постійних тем середньовічних мініатюр. Така вона і є – ця фантастична мода Середніх Віків – провокована релігійними табу , підживлювана розкішшю вищих станів, що уособлює захоплене обожнювання прекрасної дами . Може тому середньовічний стиль в одязі настільки популярний серед сучасників?

Фото з фестивалю
LEX_7861
FAQ
faq image